Високопродуктивні адаптовані до стресових факторів зовнішнього середовища вітчизняні гібриди цукрових буряків

У 2024 році на демонстраційному полігоні Виставково-інноваційного центру НААН України Ксаверівського відділення ДПДГ   «Саливонківське» ІБКіЦБ (с. Ксаверівка Друга) вивчалися різні гібриди цукрових буряків селекції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків. Як показали результати гібриди цукрових буряків ‘Рутенія 11’, ‘Рутенія 12’ та ‘Рутенія 13’, які занесені до Державного Реєстру сортів рослин придатних для вирощування в Україні, виявилися найбільш стійкими до хвороб, зокрема до борошнистої роси, церкоспорозу, фомозу та альтернаріозу, у порівнянні з іншими гібридами цукрових буряків, що вивчалися.

Ці гібриди демонструють високу врожайність, цукристість та збір цукру. Опис гібридів та показники господарської діяльності: Рутенія 11; Рутенія 12, Рутенія 13.
11 жовтня 2024 року здійснено відбір коренеплодів для визначення технологічних параметрів якості гібридів цукрових буряків. Результати досліджень проб коренеплодів:

  • Маса одного коренеплоду з гичкою, кг – 1,733
  • Маса одного коренеплодубез гички, кг – 1,409
  • Цукристість, %- 16,0
  • Суха речовина, % - 22,63
  • Нецукри, % - 6,6
  • ά-амінний азот, ммоль/100 г коренеплодів – 1,838
  • Кондуктометрична зола, % - 0,428

На ураженість буряків цукрових хворобами впливає наявність інфекції у грунті. З цією метою у середині жовтня було проведено аналіз шести зразків грунту, які  відібрано у різних господарствах Київської області. Враховуючи сезонну активність грунтових грибів, слід зазначити, що у всіх зразках виділено велику кількість пеніциліїв – від 303 тис. шт. до 1 мільйон 500 тис. штук спор в 1 г абсолютно сухого грунту, переважність токсиноутворюючих видів (Penecillium funicolosum, P.viridicatum, P.rubrum та іншими), які продукують кумарин – сильно діючий гальмувач, що впливає не тільки на біологічні особливості грунтів, зокрема на їх фунгістазис, а й значно підсилюють розвиток хвороб кореневої системи буряків цукрових.
У всіх зразках присутня значна кількість темноколірних видів грибів р. Cladosporium, які за високих температур проявляють токсичність, що негативно позначається на мікологічних грунтових процесах, посилюючи його токсичність. Також виявлено велику кількість грибів роду Alternaria – 1 млн. 10 тис.; 606,0; 556; 462; 208; 206; тис. штук спор в 1 г а.с. грунту, що  суттєво корегує фунгістатичну активність грунтів та розвиток самих рослин.
Із грунту виділено від 202 до 415 тис. шт. спор грибів Fusarium, які враховуючи їх біологічні та патологічні особливості уражують ослаблені несприятливими умовами грунту рослини цукрових буряків (токсичність грунту, не достатку поживних речовин, його кислотність) спричинюють розвиток некрозу судинної системи і розвиток гнилей коренеплодів.
У деяких зразках виявлено фітопатогенні бактерії з родів Xanthomonas та Pseudomonas, які за високих температур викликають гнилі коренеплодів, що мало місце у період вегетації буряків цукрових.
Крім того, всі зразки грунту мали підвищену кислотність водної витяжки – рН5, що є одним із факторів підсилення активації патогенних та токсиноутворюючих грибів-збудників хвороб коренеплодів, що наведені вище.

Отже, інфекційний потенціал, доставлених зразків є достатнім для провокування розвитку хвороб коренеплодів буряків цукрових, особливо за умов поточного року.

З метою покращення фітосанітарного стану полів рекомендуємо звернути увагу:

  • На дотримання  строків повернення цукрових буряків на попереднє  місце вирощування, що має важливе значення в обмеженні накопичення токсичної та патогенної мікобіоти.
  • Вибір культури-попередника, яка в деякій мірі обмежувала б накопичення інфекції у грунті.
  • Висівати гібриди, що є більш адоптовані до умов регіону, враховуючи те, що іноземні гібриди є менш пристосовані до фітосанітарних умов України. Серед гібридів цукрових буряків рекомендуємо звернути увагу на гібриди цукрових буряків ‘Рутенія 11’, ‘Рутенія 12’ та ‘Рутенія 13’. Це сучасні вітчизняні гібриди, які толерантні до хвороб як коренеплодів так і листкового апарату і відповідають сучасним вимогам.

Борівський А.Ф. - заступник директора з науково-виробничої та фінансової діяльності, к. с.-г. наук                                                                                                                                 
Саблук В.Т. - зав. лабораторії фітопатології та ентомології, д.с.-г.н., професор